Duminică, 19 Mai 2024, 5:21 PM
Guest

INFORMAŢII SUPLIMENTARE SE POT OBŢINE LA TELEFON: 0752 913 125-prof.PETRE MĂGUREAN

Principala » 2010 » Noiembrie » 3 » Etapa a-VIII-a Politehnica Iaşi - C.S. Otopeni 74-80
10:27 AM
Etapa a-VIII-a Politehnica Iaşi - C.S. Otopeni 74-80
 C.S. Otopeni a câştigat primul meci etapei a 8-a în sezonul regulat al Diviziei "A" la baschet masculin, unul disputat la Iaşi, împotriva nou promovatei Politehnica din localitate. Meciul a demarat la ora 12:00 şi s-a încheiat cu scorul de 80-74(17-22,17-22,21-12,19-24).
 Ilfovenii şi-au atribuit primele două secvenţe cu acelaşi scor, 22-17, astfel încât la jumătatea confruntării îşi construiseră un avantaj de 10 puncte. Moldovenii au revenit spectaculos pe parcursul celei de a 3-a perioade de joc, în cadrul căreia au înscris primele 12 puncte pentru a prelua conducerea pe tabela de marcaj. C.S. Otopeni a revenit şi a terminat actul în avantaj, scor 56-55.
 Pe parcursul primelor 7 minute din sfertul decisiv situaţia la conducere s-a schimbat de mai multe ori, după care un parţial de 6-0 al vizitatorilor părea să rupă definitiv partida. Ieşenii au revenit la doar două puncte în spate, scor 73-75 la intrarea în ultimul minut de joc, însă Cortney Scott a înscris trei aruncări libere pentru a bifa cea de a doua victorie consecutivă a formaţiei de lângă principalul aeroport al României.
  Scott a avut 18 puncte şi 5 recuperări, Slobodan Popovic a contribuit cu 16 puncte şi 8 recuperări, Aleksandar Belanovic a totalizat 15 puncte, iar Brian Burrell a terminat cu 12 puncte şi 4 recuperări pentru învingători.Bryan McCullough a izbutit 22 puncte (0/6 la trei puncte), LeRoy Dawson a reuşit 15 puncte şi 10 recuperări, Iulian Huludeţ a terminat cu 15 puncte şi 5 recuperări iar Constantin Amarghioalei a avut 10 puncte pentru gazde.
 Politehnica Iaşi a fost aproape de a se impune chiar şi în condiţiile în care a ratat 26 de aruncări de la distanţă şi a avut un procentaj de doar 10% la reuşitele din afara semicercului. Moldovenii au avut procentaje mai bune decât adversarii la coşurile de două puncte precum şi la linia de pedeapsă.
 C.S. Otopeni are patru victorii şi patru înfrângeri, în vreme ce Poli Iaşi are o victorie şi şase înfrângeri.

Categorie: Stiri | Vizualizari: 784 | Adaugat de: URAGAN | Raging: 0.0/0